Cikksorozatunk ötödik részében arról lesz szó, hogy 2021-ben a globális éghajlatváltozás közepette mitől lesz klímabarát egy köztér.
A világban jelenleg két olyan visszafordíthatatlan folyamat zajlik párhuzamosan, amik egymásra gyakorolt hatása jelentősen befolyásolja a városi élet minőségét. Az egyik folyamat a városi népesség rohamos növekedése, a másik pedig a klímaváltozással összefüggő szélsőséges időjárás gyakoribbá válása: extrém melegek vagy hidegek, hosszantartó szárazság vagy pár óra alatt lehulló havi csapadékmennyiség.
Ha azt szeretnénk, hogy az egyre többeknek otthont adó városok élhetőek maradjanak, alkalmazkodnunk kell az éghajlat változásához és az időjárás szeszélyeihez. A klímaadaptáció elve sok más önkormányzat mellett megjelenik Józsefváros céljai között is, így nem is volt kérdéses, hogy a Déri Miksa utca megújítása során fontos szempont lesz az, hogy klímabarát köztér szülessen a Nagy Fuvaros utca és a Rákóczi tér közötti tengelyen.
Az extrém időjáráshoz és a hirtelen környezeti változásokhoz akkor tudunk alkalmazkodni, ha a tervezés során számításba vesszük őket, és olyan elemeket helyezünk el a térben, amik mérsékelni tudják az időjárás okozta negatív hatásokat.
